Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


V Festiwal "Warszawa w budowie" - Zawód: architekt
Kiedy
13 października 2013 (niedziela) - 8 grudnia 2013
Gdzie
Warszawa
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.warszawawbudowie.pl

Do kogo należy Warszawa? Kto decyduje o jej kształcie? Gdzie szukać wiedzy, która pozwoliłaby nam zaprojektować miasto na miarę naszych potrzeb i ambicji? Spojrzenie na Warszawę z różnych perspektyw pozwala dostrzec uniwersalne problemy metropolii. Każdy mieszkaniec Warszawy przeświadczony jest o jej absolutnej wyjątkowości. Warszawa doświadcza tych samych procesów, co wiele innych miast świata. Festiwal "Warszawa w budowie" to ponad miesiąc wystaw, warsztatów, wykładów, wycieczek i debat, których współtwórcami są przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych, ale także polscy i zagraniczni artyści, architekci i naukowcy. Festiwal oferuje warszawiakom narzędzia do poszukiwania nowoczesnej tożsamości ich miasta. Te poszukiwania to fundament misji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Bohaterami tegorocznej edycji zatytułowanej „Zawód: Architekt” są architekci, a tematem ich role społeczne oraz wpływ na wygląd i funkcjonalność współczesnego miasta. Architekci od początku byli współtwórcami oraz ważnymi odbiorcami WARSZAWY W BUDOWIE, ale tym razem to właśnie ich praca zostanie poddana dyskusji. Organizatorzy festiwalu chcą się również przyjrzeć etycznym dylematom nieodłącznie związanym z uprawianiem zawodu architekta na wolnym rynku.

Współorganizatorem festiwalu jest Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, którego działalność od założenia w 1936 roku budziła żywe zainteresowanie – i podobnie jak festiwal – była skierowana przede wszystkim do mieszkańców.

Budynki Muzeum, znajdujące się przy Rynku Starego Miasta, uległy prawie całkowitemu zniszczeniu wskutek bombardowań lotniczych i ostrzału artyleryjskiego w 1944 roku. Ze zniszczeń wojennych ocalało jedynie 105 eksponatów. Po ponad półwieczu muzeum jest ponownie „niezamieszkane” - wszystkie zbiory sukcesywnie opuszczają siedzibę główną aby za trzy lata powrócić do zmodernizowanych wnętrz z nową ekspozycją stałą.

WARSZAWA W BUDOWIE chce być festiwalem praktycznym i wspólnie z uczestnikami tworzyć instrukcję obsługi stolicy. Program został zaprojektowany w taki sposób, by nie tylko udostępniać wiedzę, ale też wskazywać sposoby jej wykorzystania oraz podnosić jakość miejskiego życia. Ma zachęcać do aktywnego uczestnictwa w życiu Warszawy oraz do zabierania głosu w ważnych dla jego przestrzeni sprawach. Dzięki czemu w nowym świetle będzie można zobaczyć problemy własnej ulicy czy wspólnoty mieszkaniowej.

Kuratorzy: Tomasz Fudala, Stefanie Peter
Producent artystyczny festiwalu: Katarzyna Białach


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy