Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Car Mikołaj II zagości u Księgarza – stara Rosja na warszawskiej Starówce
Kiedy
8 kwietnia 2010 (czwartek) g. 17:00
Gdzie
Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24 (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny

Promocja książki Jana Sobczaka ”Mikołaj II – ostatni car Rosji”. O książce i autorze mówić będą prof. dr hab. Marek Jabłonowski i prof. dr hab. Artur Kijas. Fragmenty przeczyta Andrzej Ferenc, a wieczór muzycznie oprawi Juliusz Rogulski. Na spotkanie, po którym podana zostanie, prócz wina, herbata z oryginalnego samowara z Tuły zapraszają: Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, wydawnictwo BELLONA SA i Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR.
Rosyjskie romanse zaśpiewa Elena Guminskaja przy akompaniamencie Krystyny Szymańskiej.

Mikołaj II (1868 – 1918) był ostatnim carem Rosji, rządził w latach 1894 – 1918;. Pod wieloma względami był postacią tragiczną. Przez całe dziesięciolecia postać tego monarchy, władcy jednego z najpotężniejszych państw ówczesnej Europy, była przedmiotem intensywnych manipulacji, mających na celu zdyskredytowanie go w oczach współczesnych. Dziś przedzierać się trzeba przez dżunglę plotek, pogłosek, półprawd i jawnego kłamstwa. W historiografii, zwłaszcza rosyjskiej, toczył się prawdziwy bój o ocenę osoby Mikołaja II i jego panowania. Książka jest pierwszą polską biografią tego monarchy, prostującą większość mitów i niesprawiedliwych ocen dominujących w dotychczasowej literaturze.

Z lektury znalezionego w Internecie blogu: Z obowiązku i czystej ciekawości przeczytałem tę pracę. Przyznam szczerze, że jestem niezmiernie ukontentowany! Ten wybitny naukowiec ukazał mnogość procesów, ukazów z życia ostatniego władcy, zwłaszcza często pomijanej młodości. Wykorzystał do tego celu ogromną ilość materiałów źródłowych, opracowań rosyjskich itp. Polemizuje ze stertą mitów i nagromadzonych legend, zarówno obytych w Rosji, Polsce i na świecie. Książkę przeczytałem całą, zarywając wieczór; cztery kawy wypiłem i do tego stosowne notatki robiłem. „Paradoksalnie! Najbardziej łagodny i miły z rosyjskich carów jako jedyny z nich przeszedł do historii pod mianem krwawego. Mikołaj krwawy!... Co za ironia! Nie Piotr krwawy, nie Mikołaj I krwawy, nie Stalin, nie Lenin, zaś Iwan IV tylko Groźny. Krwawy tylko on jedyny!” Po tym wstępie pokusa lektury stała się wielka.


Multimedia