Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Warsztaty introligatorskie - notes Edelpappband
Kiedy
22 sierpnia (sobota) - 23 sierpnia 2020 g. 10:00 - 17:00
Gdzie
Warszawa (Nice Letter ul. Wspólna 57/14)
zamknij
Bilety
340 zł / 12 h

Zapraszamy na dwudniowe warsztaty introligatorskie, podczas których wykonasz swój własny notes.

Zajęcia poprowadzi dla nas introligator z wieloletnim doświadczeniem - Piotr Sakowicz, który specjalnie dla nas przylatuje z Londynu!

Piotr pokaże Wam jak stworzyć notes od samych podstaw, a przy tym zabawi wieloma opowieściami ze świata dawnych i współczesnych introligatorów.

> Podczas warsztatów poznasz podstawowe narzędzia i stosowaną terminologię.
> Nauczysz się zupełnych podstaw - takich jak zszywanie składek w blok, przygotowanie grzbietówki czy oklejanie okładzin.
> Stworzysz swój własny, niepowtarzalny notes zwieńczony skórzanym szyldzikiem z literami tłoczonymi na oprawie złotą folią. (Przygotuj sobie tekst - może to być Twoje imię, może to być krótki tytuł.)

Edelpappband
- czyli tematyka naszych warsztatów introligatorskich -
Technika wykonywania oparta jest na oprawie niemieckiej typu Bardel. Okładziny oklejane są zazwyczaj ozdobnymi papierami. My podczas warsztatów wykorzystamy w tym celu przepiękne, ręcznie wykonane papiery marmurkowe. W tego typie oprawy często dodawano akcenty z innych materiałów - skóry, tkaniny bądź pergaminu. Podczas zajęć, papierową oprawę wzbogacimy skórzanymi paskami na górnej i dolnej krawędzi, zabieg ten nie tylko nada większej elegancji, pełni on również funkcję wzmacniającą i ochronną całego notesu. Dodatkowym, wyjątkowym akcentem będzie szyldzik na przedniej okładzinie - na nim wytłoczysz złotymi literami wybrany przez siebie tekst.

Zajęcia prowadzi - Piotr Sakowicz -
Szkołę introligatorską ukończył w 2002 r., w Olsztynie. Swoje pierwsze praktyki odbył pod okiem mistrza Zygmunta Pietrasa. Od 2009 roku pracuje w londyńskiej introligatorni Blissetts Bookbinders, gdzie rozwijał się pod okiem mistrza Dietera Rädera, po kilku latach przejął jego obowiązki i pozycję w pracowni - obecnie pełni rolę managera i głównego introligatora całego zakładu. Miał okazję tworzyć oprawy dla samej rodziny królewskiej, za co został nagrodzony znakiem królewskim (Royal Warrant).
Stale dba o swój osobisty rozwój, zwiększając swoje kompetencje - brał udział w wielu konferencjach i warsztatach organizowanych m.in. przez Society of Bookbinders. Zaraża uśmiechem i pasją. Z zaangażowaniem dzieli się swoją wiedzą, ponieważ wierzy, że tylko w ten sposób można uchronić ten rzemieślniczy zawód przed wyginięciem.

Dla kogo?
Warsztaty są odpowiednie zarówno dla osób początkujących, jak i dla tych bardziej zaawansowanych. Kameralna grupa umożliwia indywidualne podejście do każdego z uczestników. Zajęcia przeznaczone są dla grupy dorosłych (powyżej 16 lat). Z tematyką zajęć poradzą sobie nawet osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z introligatorstwem.

źródło: organizator