Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Recital Anny Radziejewskiej - w Zamku Królewskim
Kiedy
23 lutego 2020 (niedziela) g. 19:00
Gdzie
Zamek Królewski, pl. Zamkowy 4 (mapa)
zamknij
Cena
20 zł - 30 zł
www.zamek-krolewski.pl
Dostęp dla niepełnosprawnych Możliwy dojazd autobusem Możliwy dojazd rowerem

Antonio Vivaldi (1678–1741) to jeden z najznamienitszych mistrzów włoskiego baroku. Przez jemu współczesnych wielbiony za wirtuozowską grę na skrzypcach, dziś doceniany za bogatą twórczość kompozytorską. Trudno bowiem odmówić Vivaldiemu geniuszu – zarówno ze względu na tempo układania nowych kompozycji, jak i z racji innowacyjności kształtowanych brzmień oraz niedościgłej inwencji melodycznej i harmonicznej. Zróżnicowana ekspresja i niespotykany blask kompozycji, zachwycająca pełnia brzmienia osiągana przez stosowanie ciekawych rozwiązań technicznych – oto elementy wyróżniające język dźwiękowy Vivaldiego, wciąż na nowo inspirujący wykonawców.

Cechy te odzwierciedla także twórczość wokalno-instrumentalna, która stanowi oś niniejszego koncertu. Amor hai vinto RV 683 oraz Cessate, omai cessate RV 684 to kantaty na alt z towarzyszeniem instrumentów, których tematem jest nieodwzajemniona miłość. Konwencjonalna budowa formalna – dwie arie poprzedzone recytatywami – skrywa szereg ciekawych muzycznych rozwiązań. Kontrasty kolorystyczne, a także zestawione ze sobą różnorakie rytmy i precyzyjnie określone przez kompozytora tempa podkreślają dramatyczny wyraz obydwu kompozycji.

Recytatywy i arie, kształtowane na wzór tych komponowanych na potrzeby oper, mają na celu oddanie wewnętrznych przeżyć bohatera. Wirtuozowskie przebiegi skrzą się więc od afektów wzmacniających wymowną treść. Rozmaite barwy i odcienie uczuć zaklętych w muzyce Vivaldiego zabrzmią w interpretacji znakomitej solistki – Anny Radziejewskiej i zespołu instrumentów dawnych Polskiej Opery Królewskiej – Capella Regia Polona.

Program:

Antonio Vivaldi

Kantata Amor hai vinto, RV 683
Recitativo: Amor hai vinto
Aria: Passo di pena in pena
Recitativo: In che strano e confuso
Aria: Se a me rivolge il ciglio

Concerto g-moll, RV 156
Allegro – Adagio – Allegro

Aria Orlando Nel profondo cieco il mondo z opery Orlando furioso, RV 728

Aria Farnace Gelido in ogni vena z opery Il Farnace, RV 711

Concerto d-moll, RV 565
Allegro – Adagio spiccato – Allegro – Largo e spiccato – Allegro

Kantata Cessate, omai cessate, RV 684
Recitativo: Cessate, omai cessate
Aria: Ah ch’infelice sempre
Recitativo: A voi dunque ricorro
Aria: Nell’orrido albergo

źródło: organizator