Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Pracownia Chatbotów- Festiwal Myśli Abstrakcyjnej
Kiedy
25 października 2019 (piątek) g. 18:00
Gdzie
Osiedle Jazdów (PM na Trawie (domek 3/12)) (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
fma.waw.pl
To wydarzenie jest częścią: Festiwal Myśli Abstrakcyjnej - Zamknij się
Dostęp dla niepełnosprawnych

Chatboty, z jakimi stykamy się najczęściej, to “pracownicy” różnych firm. Dostały one konkretne zadania: odpowiadać na pytania, doradzać, pomagać w rozwiązywaniu problemów. To konsultanci idealni: dostępni 24 godziny na dobę, zawsze uprzejmi i kompetentni. Chatboty nie miewają gorszych dni, nie wyprowadzi ich z równowagi głupi szef ani awanturujący się klient. Nigdy nie muszą zaciskać zębów i ukrywać emocji, bo żadnych emocji nie mają (zębów zresztą też). A gdyby tak wyzwolić chatboty spod jarzma profesjonalizmu? Czy możemy wyobrazić sobie chatbota, który ma humory, obraża się, plecie bzdury albo jest kompletnym chamem? Albo takiego, z którym chce się porozmawiać o życiu, a nie tylko załatwić sprawę?

Podczas warsztatu spróbujemy potraktować projektowanie chatbota jak tworzenie postaci literackiej. Nadamy mu osobowość, zainteresowania i motywacje, wymyślimy jego idiolekt. Nasz chatbot nie pójdzie do pracy w korporacji, może więc być kim tylko zechcemy: pretensjonalnym poetą, zakompleksioną nastolatką, narzekającym dziadem…

Efektem naszej pracy będzie działający chatbot, który zostanie umieszczony na facebookowym Messengerze. Każdy użytkownik będzie mógł do niego zagadać, dlatego przy projektowaniu będziemy musieli wziąć pod uwagę także tę drugą stronę dialogu. O czym ludzie będą chcieli rozmawiać z chatbotem? Jak mogą reagować na jego słowa? Jakie emocje ma w nich wywołać?

Obmyślanie scenariuszy hipotetycznych rozmów może stać się punktem wyjścia do ogólniejszej refleksji nad komunikacją oraz interakcjami między ludźmi a (szeroko rozumianymi) maszynami. Warsztat poprzedzi krótki wstęp na temat rodzajów chatbotów oraz zasad, o których warto pamiętać przy projektowaniu. Uczestnicy nie muszą mieć jakiejkolwiek wiedzy o programowaniu.

źródło: organizator