Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Forensic Architecture: "Centrum Natury Współczesnej" - wystawa w CSW Zamek Ujazdowski
Kiedy
15 marca 2019 (piątek) - 22 września 2019 g. 12:00 - 19:00 (czwartek w godz. 12.00 – 21.00)
Gdzie
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, ul. Jazdów 2 (mapa)
zamknij
Cena
1 zł - 12 zł
u-jazdowski.pl/program/wystawy/forensic-architecture
Dostęp dla niepełnosprawnych Możliwy dojazd autobusem Możliwy dojazd rowerem

Centrum Natury Współczesnej to dział Forensic Architecture, który zajmuje się badaniem relacji między naruszaniem praw człowieka a przemocą wobec natury. W przeszłości naturę uznawano za statyczne, odwieczne tło ludzkiej działalności w sferze społecznej, politycznej, militarnej i przemysłowej. Nasza koncepcja natury współczesnej zakłada podważenie takiego myślenia.

W dobie katastrofalnego niszczenia środowiska oraz gwałtownych antropogenicznych zmian klimatu natura idzie krok w krok z człowiekiem, towarzyszy jego historii, wchodzi z nią w interakcje i sploty. Zmiany środowiska i sprawczość ludzka wydają się tkwić w sprzężeniu zwrotnym, którego konsekwencje wykraczają daleko poza nasze możliwości kontroli.

Po drugiej wojnie światowej pojęcia „kultura” i „ludzkość” postrzegane były jako jednoczący projekt, przeciwstawiający się okropieństwom wojny, zbrodniom przeciwko ludzkości i ludobójstwu. W tym kontekście konflikt rozumiany był jako przemoc człowieka wobec człowieka.

Teraz jednak wywołujący konflikty społeczne, polityczne i militarne w coraz większej mierze muszą się liczyć ze środowiskiem naturalnym. Ekstensywne niszczenie czy utrata ekosystemów zaczynają być postrzegane jako ekobójstwo – koncepcja ta obejmuje też nowe formy przemocy, która może być powolna, niebezpośrednia i rozproszona.

Dwudziestowieczna reakcja na konflikt polegała na angażowaniu się w kulturę współczesną oraz na tworzeniu sieci jej akademickich ośrodków. Uważamy, że reakcja na nowoczesne formy konfliktu musi polegać na bezzwłocznej samoorganizacji wokół koncepcji „natury współczesnej”.

źródło: CSW Zamek Ujazdowski