Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


ZAWIESZONE: "Mineralogiczny alfabet" wystawa w Muzeum Ziemi PAN
Kiedy
g. 09:00 - 16:00 (niedziele 10:00-16:00, nie w każdą niedzielę czynne są równocześnie wystawy stałe i czasowe)
Gdzie
Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk, Aleja Na Skarpie 20/26, 27 (mapa)
zamknij
Bilety
Wstęp wolny dla dzieci do lat 7, szkół i placówek specjalnych obsługujących osoby niepełnosprawne, opiekunów wycieczek
Cena
3 zł - 5 zł

W związku z licznymi prośbami zwiedzających, po wprowadzeniu koniecznych udoskonaleń, ponownie prezentowana jest wystawa pt. Mineralogiczny alfabet.

Podczas wędrówki po sali wystawowej można podziwiać niezwykłej urody minerały, skały i substancje mineralne pokazujące bogactwo mineralnego świata. Najciekawsze i najpiękniejsze eksponaty z kolekcji Muzeum Ziemi zostały uszeregowane w porządku alfabetycznym, zgodnie z ich nazwami mineralogicznymi lub stosowanymi przez jubilerów. W ten sposób, kierując się nazwami minerałów, a nie zasadami skomplikowanej systematyki naukowej, łatwiej je odnaleźć w gablotach i porównać z innymi okazami.

Świat minerałów to bogactwo barw i rozmaitość kształtów. Okazy zgromadzone na wystawie dobrano tak by ukazać tę różnorodność. Szczególną uwagę warto zwrócić na różniące się barwą odmiany tych samych minerałów porównując np. bezbarwne kryształy kwarcu (kryształu górskiego) z jego barwnymi odmianami (np. czarnym morionem czy fioletowym ametystem) albo mleczny kalcyt z jego niezwykle rzadką, niebieską odmianą. Warto również zauważyć, że np. ceniony przez jubilerów błękitny akwamaryn oraz zielony szmaragd to w rzeczywistości ten sam minerał - beryl.

O ostatecznym kształcie minerału decyduje wiele czynników. Nie musimy jednak zagłębiać się w złożoność natury aby ulec urokowi ujmujących w swej prostocie słupków turmalinu czy sześcianów pirytu lub zachwycających niezwykłością formy skupień okenitu, czy też gwiaździstych nagromadzeń atakamitu.

Miłośnicy kamieni szlachetnych mogą je zobaczyć zarówno w naturalnej, jeszcze nie przetworzonej formie, jak np. tkwiące w macierzystej skale diamenty czy szlachetne opale australijskie, a także po obróbce jubilerskiej (np. szlifowane topazy, szmaragdy czy szafiry). W specjalnych gablotach można także obejrzeć wybrane, olbrzymie kryształy kwarcu - ametystu, muskowitu oraz wielu innych minerałów i kamieni ozdobnych, a także niezwykłą kolekcję minerałów świecących w świetle ultrafioletowym.