Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


8. Festiwal Grand OFF Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata
Kiedy
1 grudnia 2014 (poniedziałek) - 7 grudnia 2014
Gdzie
Kino Atlantic, ul. Chmielna 33 (mapa)
zamknij
www.grandoff.eu

Grand OFF – Najlepsze Niezależne Filmy Świata to najważniejsza w Polsce inicjatywa promująca kino niezależne. To również jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie kina niezależnego na całym świecie. Misją Grand OFFu jest zaprezentowanie i wyróżnienie najlepszych niezależnych filmów nadsyłanych z różnych zakątków świata, a także nagrodzenie ich twórców. Realizacja celu odbywa się na drodze nominowania zgłoszonych produkcji. Laureaci wyłonieni są przez członków Kapituły Grand OFF – reprezentantów środowisk filmowych z 30 krajów świata. Zwieńczeniem festiwalu jest uroczysta ceremonia rozdania nagród – od 2006 roku organizowana w Warszawie, każdorazowo gromadząca 400 wybitnych postaci światowego kina. Po festiwalu wszystkie prezentowane filmy pokazywane są w kinach studyjnych w ponad 50 miejscowościach w całej Polsce..

Początkowo filmy nadsyłano tylko z kontynentu europejskiego. Były one nominowane w 9 kategoriach: fabuła, reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, aktor, aktorka, dokument, animacja. W 2008 roku nominacje ogłoszono również w kategorii: najlepszy film pozaeuropejski. Ze względu na przerastające oczekiwania zainteresowanie nową kategorią, a także ciepłe przyjęcie członków kapituły Grand OFF i polskiej widowni, podwoje honorowych nagród Grand OFF zostały otwarte na filmy z całego świata. W ten sposób Grand OFF – Europejskie Nagrody Filmów Niezależnych stały się Grand OFF – Światowymi Nagrodami Filmów Niezależnych, a następnie Grand OFF – Najlepszymi Niezależnymi Filmami Świata. W 2012 roku na specjalną prośbę Allana Starskiego utworzono dodatkową kategorię: scenografia i kostiumy.

W 2013 roku nadesłano niemal 1300 produkcji z blisko 80 krajów świata. Zawsze jednak nominację otrzymuje ok. 50 filmów, natomiast do laureatów trafia 10 statuetek.

W 2009 roku po raz pierwszy w historii Kapituła przyznała nagrodę specjalną za całokształt twórczości. Laur przypadł wybitnemu polskiemu dokumentaliście Marcelowi Łozińskiemu, który przez całe życie wiernie realizował ideę kina ambitnego i wrażliwego na człowieka. W latach następnych nagrodą specjalną wyróżniono reżysera Krzysztofa Zanussiego (2010), scenarzystę Cezarego Harasimowicza (2011), scenografa Allana Starskiego (2012). W ubiegłorocznej siódmej edycji festiwalu (2013) statuetką za całokształt twórczości został uhonorowany wybitny czeski reżyser – Jiři Menzel.

Grand OFF to wrota do magicznego świata kina niezależnego, do którego serdecznie zapraszamy koneserów sztuki filmowej, wytrawną widownię oraz filmowców z całego świata.

źródło: www.grandoff.eu


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy