Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


VIII Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"
Kiedy
20 listopada 2014 (czwartek) - 30 listopada 2014
Gdzie
Warszawa
zamknij
www.sputnikfestiwal.pl

To wydarzenie powracające do Warszawy co roku. To emocje, wspomnienia, refleksje, nieoczekiwane wrażenia, które zaprzeczają wcześniejszym oczekiwaniom. Festiwal ten staje się instytucją – kulturalnym mostem łączącym Polskę i Rosję. A powierzchnia taśmy filmowej, choć delikatna, od kilku lat z powodzeniem integruje słowiańskie narody.

Wystawy, debaty, koncerty i spotkania z twórcami są wyśmienitym dopełnieniem programu filmowego. Sputnik odwiedzili m.in.: Nikita Michałkow, Karen Szachnazarow, Lidia Fiediosiejewa Szukszyna, Nikołaj Wałuje, Konstantin Ławronienko. Festiwal angażuje najlepsze miejskie przestrzenie, aby zapewnić pełen komfort odbioru sztuki. Program składa się z sekcji tematycznych. „Rosja oczami kobiet” oraz „Duży ekran” prezentują kasowe przeboje kina rosyjskiego. „Cine Train” nawiązuje do międzynarodowego kolejowo-kinowego projektu, jest tu miejsce na retrospektywy mistrzów, debiuty, filmy dokumentalne oraz animacje. „Mały Sputnik” dedykowany jest dzieciom!

Fundacja WSPIERAM we współpracy z Europejską Agencją Reklamową oraz firmą dystrybucyjną 35 mm od lat zajmuje się propagowaniem kultury rosyjskiej w Polsce. Po sukcesach koncertów Chóru Aleksandrowa, Rosyjskich Kozaków, zespołu Bieriozka oraz innych artystów przyszedł czas na X. Muzę.

Celem Festiwalu jest zaprezentowanie jak najszerszej publiczności największych osiągnięć rosyjskiej kinematografii. Podczas Festiwalu pokazywane są zarówno dzieła mistrzów kina rosyjskiego, jak i produkcje młodego pokolenia reżyserów, a także filmy dla dzieci. Naszym zdaniem obrazy te w niczym nie ustępują filmom zachodnim, jednak mimo swej niezaprzeczalnej wartości niezwykle rzadko mają okazję gościć na polskich ekranach. Wybrane przez nas filmy prezentujemy nie tylko mieszkańcom Stolicy, nasz Festiwal ma bowiem odsłony w kinach całej Polski. "Sputnik nad Polską" to jednak nie tylko seanse filmowe, ale i szereg imprez towarzyszących – koncertów, wystaw, wykładów, debat, spotkań z twórcami filmowymi i krytykami.


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy