Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
„Nowa Tradycja” 2013 – XVI Festiwal Folkowy Polskiego Radia - już wkrótce
W dniach 16-19 maja w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń sceny muzyki folkowej w Polsce – Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Jego organizatorem jest radiowa Dwójka.

Festiwalowe dni wypełnią jak zwykle przesłuchania konkursowe oraz występy polskich i zagranicznych gwiazd.

W tegorocznym Konkursie Muzyki Folkowej, który odbędzie się 17 i 18 maja (godz. 16.00-20.00), weźmie udział 14 wykonawców, wyłonionych spośród aż 62 zgłoszeń: AcCello Duo, Adam Oleś hurdu_hurdu, Angela Gaber Trio, Cicha & Spółka, Kapela Przewłockiego, Lesja, Meadow Quartet & Tomas Dobrovolskis, Miklosz Deki Czureja, Mol Orkiestra, PKP Raducz, Poleńka, Sestry Boczniewicz, Sztetl, Wano Wejta. Zwycięzców wybierze jury w składzie: Olo Walicki – muzyk (przewodniczący), Małgorzata Małaszko-Stasiewicz – dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia, Maria Baliszewska – dziennikarka radiowej Dwójki, Tomasz Janas – dziennikarz, Krzysztof Trebunia-Tutka – muzyk, Kuba Borysiak – muzyk, dziennikarz radiowej Dwójki. Ocenie poddany zostanie repertuar, poziom wykonania, wartość opracowania muzyki i układ programu pod kątem różnorodności stylistycznej oraz interpretacji muzyki tradycyjnej.

Każdy z festiwalowych dni uświetnią występy polskich i zagranicznych artystów.

16 maja zagrają laureaci Folkowego Fonogramu Roku 2012: Adam Strug, nagrodzony za debiutancką płytę „Adieu”, oraz Kapela ze Wsi Warszawa, która zdobyła uznanie albumem „Nord”. Ich koncerty poprzedzi występ śpiewaczek i muzykantów z Beskidu Żywieckiego. Początek o godz. 19.30.

W piątek (17 maja) o godz. 20.00 na scenie radiowego studia zaprezentują się laureaci ubiegłorocznego Grand Prix, czyli Poszukiwacze Zaginionego Rulonu, a zaraz po nich, z koncertem pamięci Władysława Trebuni-Tutki pt. „Władysława nuty nomilse”: Krzysztof Trebunia-Tutka, Anna Trebunia-Wyrostek, Jan Trebunia-Tutka, Andrzej Polak, Kuba „Bobas” Wilk, Olaf Węgier, Stanisława Trebunia-Staszel, Józef Pitoń, Ania Trebunia-Tutka i Jaś Trebunia-Tutka.

W sobotę (18 maja) o godz. 20.00 wystąpi pierwsza zagraniczna gwiazda Festiwalu, czyli Houria Aïchi. Jednej z najbardziej znanych algierskich pieśniarek towarzyszyć będzie LʼHijâz Car – kwintet założony w 2000 roku w Strasburgu przez Grégory’ego Dargenta. Grupę tworzą francuscy artyści wywodzący się z różnych środowisk muzycznych, aktywni na scenach muzyki jazzowej, improwizowanej, współczesnej i eksperymentalnej.

Ostatniego festiwalowego dnia (19 maja) o godz. 19.30 tradycyjnie odbędzie się ogłoszenie wyników Konkursu Muzyki Folkowej oraz koncert laureatów. Po nim zaś wystąpi pochodzący z Włoch Cuncordu e Tenore de Orosei – zespół założony w 1978 roku, wykonujący zarówno religijne pieśni „cuncordu”, jak i świeckie „a tenore” (w 2008 roku wpisane na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO).

Wszystkich tych, którzy nie będą mogli osobiście przybyć do Studia Koncertowego Polskiego Radia, Program 2 zaprasza do wysłuchania transmisji wszystkich koncertów (poza przesłuchaniami konkursowymi). Transmisje będą prowadzone nie tylko na antenie, ale również na stronie internetowej radiowej Dwójki dwojka.polskieradio.pl – w formie wideo.

Festiwal poprzedzi konferencja prasowa, która odbędzie się w czwartek, 9 maja o godz. 13.00 w Studiu im. Władysława Szpilmana w głównej siedzibie Polskiego Radia przy al. Niepodległości 77/85 w Warszawie.

Więcej informacji na temat Festiwalu


źródło: informacja prasowa