Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Warszawska Opera Kameralna
Logotyp nowej wizualizacji WOK
Rodzaj instytucji: teatr
Al. Solidarności 76b Warszawa (mapa)
zamknij
+48 22 628 30 96
www.operakameralna.pl
Warszawska Opera Kameralna jest instytucją muzyczną o ponad 50-letniej historii. Została założona w 1961 roku przez Stefana Sutkowskiego, późniejszego wieloletniego dyrektora naczelnego i artystycznego. Pierwszą premierą sceniczną tego Zespołu była La serva padrona G. B. Pergolesiego, wykonana 4 września 1961 r. Repertuar Opery Kameralnej cechuje ogromna różnorodność muzycznych stylów i form prezentowanych dzieł: od średniowiecznych misteriów, poprzez opery wczesnego i późnego baroku, opery klasyczne, XVIII-wieczne pantomimy, opery Rossiniego, Donizettiego, po sceniczne dzieła współczesne, spośród których kilka powstało na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej. Artyści Opery z powodzeniem wykonują również muzykę kameralną, oratoryjną i symfoniczną różnych epok.

Od 15 października 1986 roku Warszawska Opera Kameralna występuje we własnym teatrze mieszczącym się w zabytkowym budynku z 1775 roku przy al. Solidarności 76b. Siedziba Opery, o kameralnym wnętrzu z doskonałą akustyką, wpisana jest do rejestru zabytków Warszawy.

Obecnie w skład zespołu artystycznego Warszawskiej Opery Kameralnej wchodzą dyrygenci (m.in. Ruben Silva, Zbigniew Graca, Tadeusz Karolak), soliści, dwie orkiestry – Sinfonietta Warszawskiej Opery Kameralnej i Zespół Instrumentów Dawnych Musicae Antiquae Collegium Varsoviense oraz chór.

Warszawska Opera Kameralna jest organizatorem wielu festiwali, m. in. Festiwalu Mozartowskiego, Festiwalu Oper Barokowych, Festiwalu Claudia Monteverdiego, Festiwalu Gioacchina Rossiniego czy Festiwalu Polskich Oper Współczesnych. W latach 2000 – 2001 zorganizowała obchody 400-lecia opery jako gatunku. Na tym „festiwalu festiwali” wykonanych zostało 57 dzieł scenicznych z różnych epok (w tym 7 premier), począwszy od pierwszej zachowanej w całości opery w historii – Euridice Jacopo Periego, po opery współczesne pisane na zamówienie WOK. W ramach obchodów w Teatrze WOK w Warszawie odbyło się 125 spektakli. Dla uczczenia przyłączenia Polski do UE zorganizowano cykl imprez pod nazwą Oda do Europy, który składał się z festiwali, przedstawień operowych i koncertów prezentujących muzykę 25 krajów Zjednoczonej Europy. W 2011 roku, pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz Parlamentu Europejskiego, odbyły się obchody 50-lecia WOK.

Sztandarowym przedsięwzięciem artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej jest odbywający się już od ponad 20 lat Festiwal Mozartowski. Zorganizowany został po raz pierwszy w 1991 roku dla uczczenia 200. rocznicy śmierci wiedeńskiego kompozytora. Jego pomysłodawcami byli założyciel i wieloletni dyrektor WOK Stefan Sutkowski oraz reżyser Ryszard Peryt. Od początku swego istnienia Festiwal był jedynym w Europie, podczas którego przedstawiano – i robił to zespół artystyczny jednego teatru operowego - cały dorobek sceniczny Wolfganga Amadeusza Mozarta. Każdego roku w Warszawie prezentowane są opery kompozytora, a także jego dzieła oratoryjne, symfonie, koncerty instrumentalne i utwory kameralne. Spektakle i koncerty odbywają się każdego roku w czerwcu i lipcu w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej oraz w innych, zabytkowych obiektach stolicy.

Warszawska Opera Kameralna prezentuje swój dorobek w Polsce, a także poza granicami kraju, w tym podczas prestiżowych międzynarodowych festiwali muzycznych. Występy objęły dotychczas 16 państw Europy, a także Japonię, Liban, USA i Kanadę.

W grudniu 2012 roku Dyrektorem Naczelnym Warszawskiej Opery Kameralnej został Jerzy Lach. Od stycznia 2013 Dyrektorem Artystycznym jest Ruben Silva.

Nowymi przedsięwzięciami Warszawskiej Opery Kameralnej realizowanymi od 2013 roku są: cykle koncertów - Piątki w Łazienkach Królewskich, Środy u Dominikanów, Gwiazdy Warszawskiej Opery Kameralnej, cykle edukacyjne: Rodzinne Poranki Operowe, Loża Miłośników Opery. Wieczory Czwartkowe a także (od Sezonu 2013/2014) Scena Młodych
i Scena Marionetkowa.

Program edukacyjny Rodzinne Poranki Operowe adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz do ich rodziców. Poranki odbywają się cyklicznie, raz w miesiącu w niedzielę, w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej. W Porankach występują najwyższej klasy artyści Warszawskiej Opery Kameralnej: Anna Radziejewska, Robert Szpręgiel, Sylwester Smulczyński, Andrzej Klimczak, Dariusz Górski i inni oraz Andrzej Ferenc jako Narrator. W programie każdego z Poranków znajdują się bajki o słynnych bohaterach oper w wykonaniu śpiewaków z towarzyszeniem zespołu kameralnego, z narratorem opowiadającym treść oper w formie baśni, zabawy muzyczno - ruchowe oraz pokazy instrumentów.

„Loża miłośników opery” to strefa otwarta dla miłośników opery, muzyki klasycznej, a przede wszystkim miłośników Warszawskiej Opery Kameralnej. Tytuł „Loża miłośników opery” z jednej strony odnosi się do teatralnych tradycji, z drugiej zaś jest zaproszeniem do nowego typu relacji z publicznością, z kolei „Wieczory czwartkowe” nawiązują do „Obiadów czwartkowych”, a przez to kojarzą się z epoką stanisławowską i ważnym okresem historii naszej kultury. Spotkania mają partycypacyjny, a nawet klubowy charakter, integrują odbiorców wokół Opery Kameralnej i muzycznego dziedzictwa kulturowego.

Koncepcja Sceny Młodych, zainicjowanej przez Warszawską Operę Kameralną, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom najzdolniejszych młodych artystów, pragnących zdobyć cenne doświadczenie, umożliwiając realizację ich projektów muzycznych. Do współpracy zaproszono Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, z którym realizowane będą cykle koncertów i produkcje operowe. Inauguracją Sceny Młodych będzie spektakl Napój miłosny G. Donizettiego, organizowany przez UMFC, wystawiony 1, 2, 3 maja 2013 w Teatrze Warszawskiej Opery Kameralnej.

Scena Marionetkowa Warszawskiej Opery Kameralnej, inaugurowana w 2014 roku, spektaklem La serva padrona G. B. Pergolesiego, będzie jedyną w Polsce operą marionetkową i jedną z nielicznych Europie. Program artystyczny Sceny Marionetkowej obejmować będzie szeroki wybór spektakli operowych z różnych epok. Spektakle organizowane będą z użyciem marionetek na długich niciach, co pozwoli na prezentowanie akcji wyłącznie na tle scenografii, z niewidocznymi animatorami – jest to wersja wymagająca specjalnie zbudowanej konstrukcji, a przez to wyjątkowa w odbiorze. W spektaklach będą brali udział wybitni soliści oraz instrumentaliści Warszawskiej Opery Kameralnej.

Multimedia


Wiadomości

Opera Agrippina G.F. Händla pierwszy raz w Polsce w Łazienkach Królewskich
6 września o godzinie 18.00 w Muzeum Łazienki Królewskie, po raz pierwszy w Polsce, zostanie wystawiona "Agrippina" – opera mistrza barokowej muzyki, Georga Friedricha H...
"Wesela Figara" w reżyserii Vasyla Vovkuna zainauguruje XXV Festiwal Mozartowski w Warszawie
Odbywający się już od ćwierćwiecza Festiwal Mozartowski w Warszawie jest sztandarowym i najważniejszym przedsięwzięciem artystycznym Warszawskiej Opery Kameralnej. Zorganizowany został po raz...
1 2

Facebook