Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Piwnica na Wójtowskiej
Rodzaj instytucji: dom kultury
Zakroczymska 11 (wejście od Wójtowskiej) Warszawa
22 635 46 47
mbartkowicz@sdk.pl
www.sdk.pl/piwnica-na-wojtowskiej
Piwnica na Wójtowskiej - Filia Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie.

Piwnica na Wójtowskiej, jedno z "kultowych" miejsc Starówki lat 70. i 80. XX wieku, w których odbywały się spektakle i koncerty dla wąskiego, ale wysmakowanego grona uczestników, powstała w latach 1978-1980 z ruin byłej osiedlowej kotłowni, jako pracownia artystyczna aktora Ryszarda Ostromęckiego (1932-2012). Piwnica działalność artystyczną rozpoczęła 13 czerwca 1980 roku koncertem w wykonaniu Wandy Warskiej, Elżbiety Wojnowskiej, Henryka Albera, Janusza Strobla i Włodzimierza Nahornego. Już koncert inauguracyjny określił profil artystyczny piwnicy. Z nieistniejącej już strony internetowej Piwnicy, jeszcze niedawno można było się dowiedzieć że: "Piwnica na Wójtowskiej przedstawiła - uwaga: ponad 700 wieczorów-koncertów, w tym 25 premier teatralnych (estradowych), 21 premier muzycznych, 35 specjalnie przygotowanych programów z udziałem czołówki wykonawców polskich i zagranicznych, wielką liczbę recitali wokalnych, instrumentalnych i monodramów cieszących się popularnością wśród mieszkańców stolicy i gości naszego miasta. A wieczory w Piwnicy to nie tylko występy artystów, ale także unikalne spotkania bez podziału na scenę i widownię. Ta bliskość publiczności i profesjonalne warunki techniczne zapewniane przez Piwnicę pozwalają występującym tu artystom na odsłonięcie tajemnicy warsztatu - gest, na jaki nie zdobyliby się nigdy w monumentalnych salach filharmonijnych". Lista występujących na Wójtowskiej artystów jest imponująca, m.in.: Elżbieta Adamiak, Henryk Alber, Alosza Awdiejew, Hanna Banaszak, Ewa Bem, Iga Cembrzyńska, Anna Chodakowska, Halina Czerny-Stefańska, Kaja Danczowska, Leszek Długosz, Zdzisława Donat, Anna Faber, Barbara Hesse-Bukowska, Andrzej Jagodziński, Krzysztof Jakowicz, Irena Jun, Kalina Jędrusik, Emilian Kamiński, Wojciech Karolak, Maja Komorowska, Krzysztof Kolberger, Sławomir Kulpowicz, Andrzej Kurylewicz, Olgierd Łukaszewicz, Waldemar Malicki, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Namysłowski oraz artyści zagraniczni z Austrii, Niemiec, Argentyny, Litwy, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Japonii... W piwnicy swoje płyty nagrywał Kwartet Jorgi (1985) i Stanisław Sojka (1984). Tu odbywały się spotkania z udziałem uczestników XII, XIII i XIV Konkursów Międzynarodowych im. Fryderyka Chopina w latach 1990, 1995 i 2000. Pan Ryszard Ostromęcki (zmarł 16.03.2012 r.) z dumą podkreślał, że "wszystko to odbywało się bez zapewniającej ciągłość działania dotacji dla Piwnicy, funkcjonującej często wyłącznie dzięki bezinteresownej pracy przyjaciół-artystów. Gdy brakowało funduszy, wielu z nich występowało bez honorariów, byle tylko doprowadzić do realizacji wspólnych z Piwnicą przedsięwzięć".

29 kwietnia 2010 r. Dzielnica Śródmieście przekazała Staromiejskiemu Domowi Kultury lokal mieszczący się w piwnicy domu przy ul. Zakroczymskiej 11. Od tego momentu rozpoczęła się trudna droga przywrócenia, tej nieco już zapomnianej "świątyni sztuk", jej dawnej świetności. Przygotowanie generalnego remontu potrwało ponad rok, przyczyniło się do tego wiele czynników, przede wszystkim natury technicznej, prawnej, chociażby brak dokumentacji budowlanej piwnicy, potrzeba uzyskania jasnej opinii dotyczącej stosunków własnościowych i wiążących się z tym zgód od lokalnej wspólnoty mieszkaniowej, procedura zamówień publicznych etc.

Remont ruszył w styczniu 2012 roku (m.in. wymiana instalacji elektrycznej, hydraulicznej, c-o, odwodnienie i przebudowa pomieszczeń, rekonstrukcja i dostosowanie wystroju do obowiązujących przepisów ppoż i potrzeby zachowania ciągłości i klimatu dawnej Piwnicy, wyposażenie w nowoczesne urządzenia nagłaśniające i oświetlenie itd.).

Oficjalne zakończenie prac budowlanych nastąpiło w 2012 roku.

Zapraszamy!

więcej

Zobacz też

Ośrodek Kultury Ochoty
dom kultury
Ośrodek Działań Twórczych "Pogodna"
dom kultury
Filia Bielańskiego Ośrodka Kultury Estrady 112
centrum kultury, dom kultury, organizator wydarzeń, filia domu kultury, Dzielnicowy Dom Kultury