Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika
Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika
Rodzaj instytucji: instytucja badawcza
ul. Bartycka 18 Warszawa (mapa)
zamknij
+48 22 8410041
camk@camk.edu.pl
www.camk.edu.pl/pl/
Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk jest wiodącym polskim instytutem naukowym w zakresie astronomii i astrofizyki. W obecnym kształcie istnieje od 1978 roku. Prowadzone są tu badania obserwacyjne i teoretyczne w zakresie astrofizyki gwiazd, układów gwiazd i materii wokółgwiazdowej, fizyki materii gęstej, procesów fizycznych wokół gwiazd neutronowych i czarnych dziur z uwzględnieniem procesów akrecji, struktury i ewolucji aktywnych galaktyk, kosmologii, poszukiwania pozasłonecznych układów planetarnych.

Pracownicy Centrum uczestniczą w dużych, międzynarodowych projektach obserwacyjnych np. H.E.S.S., CTA (obserwacje promieniowania gamma o bardzo wysokiej energii (TeV) metodą detekcji promieniowania Czerenkowa), Herschel (satelitarne obserwacje promieniowania podczerwonego), SALT (teleskop optyczny ok. 10 m średnicy, zlokalizowany w Republice Południowej Afryki), INTEGRAL, Fermi (satelitarne obserwacje promieniowania gamma). W Centrum realizowany jest projekt badawczy SOLARIS poszukiwania pozasłonecznych układów planetarnych finansowany m.in. przez European Research Council (tzw. Starting Independent Researcher Grant). Centrum jest też operatorem naziemnego centrum łączności z polskim satelitami naukowymi BRITE.

Pracownicy CAMK współpracują z naukowcami z wielu renomowanych instytutów i uniwersytetów zagranicznych, np. Uniwersytet Stanforda, Uniwersytet Harvarda (Cambridge, USA), Uniwersytet w Durham (Wlk. Brytania), Institut d'Astrophysique (Paryż), Institute of Space and Astronautical Science (Japonia), Ioffe Institute (St. Petersburg) itp.

W wyniku kategoryzacji instytutów naukowych przeprowadzonej w 2013 roku CAMK PAN uzyskał najwyższą kategorię, A+.

źródło: https://www.camk.edu.pl/pl/about/

Zobacz też

Archiwum Państwowe w Warszawie
instytucja badawcza
Instytut Muzyki i Tańca
instytucja badawcza, organizator wydarzeń
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych
instytucja badawcza

Instytucje

Polska Akademia Nauk
instytucja edukacyjna, instytucja badawcza

Facebook