Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Rodzaj instytucji: muzeum
ul. Anielewicza 6 Warszawa (mapa)
zamknij
+48 22 47 10 300
info@polin.pl
www.polin.pl
Muzeum POLIN jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją tworzoną wspólnie przez rząd, samorząd lokalny i organizację pozarządową. Na mocy umowy trójstronnej podpisanej 25 stycznia 2005 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta m.st. Warszawy oraz Przewodniczącego Stowarzyszenia ŻIH, strona publiczna sfinansowała m.in. koszt budowy budynku i jego wyposażenia. Stowarzyszenie ŻIH odpowiada m.in. za sfinansowanie i organizację procesu tworzenia wystawy stałej.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to muzeum życia: opowiada historię, która zaczęła się w średniowieczu i trwa do dziś. Przywracając pamięć o bogatej kulturze i dziedzictwie polskich Żydów, uczy wzajemnego zrozumienia i szacunku – nie tylko między Polakami i Żydami. Uniwersalne przesłanie muzeum jest skierowane do społeczeństw Europy i świata.

Muzeum POLIN powstało w symbolicznym miejscu Warszawy: w centrum dzielnicy zamieszkałej kiedyś w olbrzymiej większości przez Żydów, a w czasie wojny przekształconej przez niemieckich okupantów w getto. Zbudowane naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta jest jego symbolicznym uzupełnieniem: pomnik upamiętnia męczeństwo i śmierć polskich Żydów, muzeum zaś przypomina, jak żyli.

Na wystawie stałej 1000 lat historii Żydów polskich poznasz odpowiedzi na pytania: skąd i kiedy Żydzi pojawili się w Polsce? W jaki sposób ten kraj stał się domem największej społeczności żydowskiej na świecie, jak przestał nim być i jak odradza się tu życie żydowskie. Pokazujemy, że historia polskich Żydów jest integralną częścią historii Polski, a historia Żydów nie jest kompletna bez polskiego rozdziału. Mówimy o współpracy i sąsiedztwie, współzawodnictwie i konfliktach, o odrębności i asymilacji.

Wystawa ma charakter narracyjny: jest opowieścią, którą prezentujemy przez zabytkowe obiekty, malowidła, instalacje interaktywne, modele, dzieła sztuki, multimedia i teksty. Staramy się jak najwierniej przedstawić przeszłość – oddajemy głos osobom żyjącym w czasach, o których mówi wystawa, ograniczając współczesny komentarz do niezbędnego minimum.

Muzeum POLIN to nie tylko wystawa stała. To nowoczesne centrum edukacyjno-kulturalne. To wystawy czasowe i objazdowe, koncerty, spektakle teatralne, debaty, warsztaty, filmy oraz inne zajęcia dla dorosłych i dzieci. Dowiesz się o nich odwiedzając stronę www.polin.pl. Twoja kolejna wizyta w muzeum zawsze będzie różniła się od poprzedniej – bo zawsze zaskoczymy Cię czymś nowym!

źródło: www.polin.pl

Osoby

Dariusz Stola
Dariusz Stola
Dyrektor

Zobacz też

Muzeum Drukarstwa
muzeum
Zamek Królewski
muzeum
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
muzeum, instytucja edukacyjna, instytucja badawcza, organizator wydarzeń

Multimedia


Wiadomości

Muzeum Historii Żydów Polskich – ostatnia prosta
Budowa Muzeum Historii Żydów Polskich jest już na ostatniej prostej. W drugim kwartale 2012 roku gmach będzie gotowy do odbiorów technicznych, po których Stowarzyszenie Żydows...
Moje miejsce na Muranowie – Fotograficzna podróż w czasie
Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy zapraszają do współtworzenia albumu powojennego Muranowa. Akcja zbierania zdjęć trwa!...
1 2 3 4 5 ... 20

Facebook