Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Teatr Montownia
ul. Krakowskie Przedmieście 13 (Hotel Europejski - siedziba biura) Warszawa
(+48 22) 428 22 28
biuro@teatrmontownia.pl
www.teatrmontownia.pl
Teatr Montownia to jedna z pierwszych niezależnych grup teatralnych w Polsce. Założyli ją w 1996 roku trzej absolwenci Akademii Teatralnej w Warszawie: Adam Krawczuk, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki. Później dołączył do nich Marcin Perchuć. Nazwę teatru tłumaczyli pierwotnymi planami wystawiania swoich sztuk w starej montowni Forda przy Teatrze Polskim. Plany spełzły na niczym, ale nazwa pozostała. Przez następne lata Montownia gościła na deskach wielu warszawskich teatrów - Powszechnego, Małego, Studio, Nowego, Buffo, Collegium Nobilium, by od 2005r., przez dwa lata, grać w stałej siedzibie - Centrum Artystycznym Montownia. Obecnie Montownia znowu jest teatrem, który nie posiada własnej sceny, gra gościnnie m. in. w Teatrze na Woli i Teatrze Praga.

Wielkim sukcesem było ich pierwsze przedstawienie "Zabawa" Sławomira Mrożka, które przygotowali w ramach Koła Naukowego na ostatnim roku Akademii Teatralnej. Spektakl stał się ogromnym sukcesem grupy. Następnym spektaklem – "Szelmostwa Skapena" Moliera potwierdzili, że ich talent nie jest jednorazowym błyskiem. Oba spektakle wystawiane są z powodzenie do dzisiaj.

Krytycy zgodnie twierdzą, żę Montownia jest jedną z ważniejszych grup, jaka pojawiła się na polskim rynku teatralnym. Miesięcznik Teatr zaliczył powstanie Montowni do najważniejszych wydarzeń ostatniego 15-lecia w polskim teatrze.

Otrzymali między innymi: nagrodę im. Prof. Tadeusza Łomnickiego – za twórcze osiągnięcia, nagrodę im. Leona Schillera przyznawaną przez Związek Artystów Scen Polskich, nagrodę Uwaga Talent za swój pierwszy spektakl "Zabawa", byli też nominowani do Paszportów "Polityki".

Teatr Montownia może pochwalić się nie tyko wieloma nagrodami, występami zagranicznymi (m.in. Stany Zjednoczone, Korea Południowa, Turcja, Francja, Holandia, Niemcy, Szwecja, Szkocja, Rosja i Litwa), lecz przede wszystkim wierną i liczną publicznością. Montownia konsekwentnie definiuje własny model teatru – niezależnego, rentownego, wolnego od biurokracji, otwartego na nietuzinkowe pomysły i gotowego wspierać innych twórców. Efektem pracy są ciekawe projekty - "Peer Gynt" wystawiony w przestrzeni starego basenu, "Lovv" - pierwszy w Polsce spektakl dla nastolatków, ale także hity komediowe, jak choćby słynny "Testosteron" Andrzeja Saramonowicza. czy tragikomedia "Wojna na trzecim piętrze", po której zdobyli sobie przydomek polskiego Monty Pythona. Kolejnym autorskim przedsięwzięciem był "Utwór sentymentalny na czterech aktorów" - tryptyk historii pokazywanych przez Piotra Cieplaka w Teatrze Montownia - historie opowiedziane bez słów - za pomocą ciała, gestu oraz kartonu, sznurka, bambusowych drążków i oczywiście muzyki.

Od początku działalności artystycznej aktorzy Montowni tworzą taką właśnie pionierską wizję i z sukcesem ją realizują. Model teatru Made In Montownia opiera się o stały zespół, który realizuje spektakle według obranej drogi artystycznej.

źródło: mat. Teatru Polonia